Liverpool e regina Europei

Publicat: duminică, 2 Iunie 2019 , ora 5.37

Partida de pe Estadio Metropolitano a început cum nu se putea mai prost pentru Tottenham. Mane a centrat din stânga iar Moussa Sissoko a oprit mingea cu mâna în suprafața de pedeapsă. Arbitrul Damir Skomina a dictat penalty pentru Liverpool, iar egipteanul Mohamed Salah l-a învins pe Loris și astfel "cormoranii" conduceau cu scorul de 1-0 încă din minutul doi al finalei. Meciul nu a fost unul spectaculos, iar Liverpool a dat lovitura pe final atunci când belgianul Divock Origi a înscris în minutul 87 cu un șut perfect la colțul lung și i-a scăpat de emoții pe fanii echipei de pe Merseyside.

S-a terminat 2-0, iar Liverpool câștigă a șasea Ligă a Campionilor din istorie. Cormoranii au jucat și în sezonul trecut finala Champions League, dar au fost învinși de real Madrid. Pentru tehnicianul trupei din orașul legendarilor The Beatles, germanul Jurgen Klopp, a fost a treia finală de Chmapions League din carieră, însă a fost prima câștigată. De partea cealaltă, Tottenham a atins cea mai bună performanță din istoria clubului, prin calificarea în ultimul act al celei mai importante competiții europene.