Prima etapă a Campionatului Național de Schi, astăzi, în Poiană

Publicat: marți, 22 Februarie 2022 , ora 14.35

Astăzi, în Poiana Brașov, pe pârtia Subteleferic a avut loc prima etapă a Campionatului Național de Schi Alpin și au fost programate primele 2 manșe în proba de Slalom Uriaș.

La masculin podiumul a fost unul complet suedez, locul 1 fiind ocupat de Hedstroem Isac urmat de compatrioții Netinder și Silfwerplatz.

Primul român a fost Raul Danciu care s-a clasat pe locul 8, la 3 secunde 91 de sutimi întârziere, după cele două manșe.

Podiumul românesc a fost completat de Stanescu Andrei care a încheiat pe 9 și de Ștefănescu Alexandru care a încheiat pe 11 ziua.

La feminin românca Trifu Leona Isabelle a ocupat locul 2 după prima zi de concurs și a venit la 2 secunde și 50 de sutimi de ocupanta locului 1, georgianca Tsilkauri Nino.

Podiumul a fost completat de bulgăroaica Julia Zlatkova. De la locul 4 și până pe locul 9 s-au clasat numai românce printre care și multe sportive ale Coronei.

Vă reamintim că este prima ediție de campionat național desfășurat sub egida FIS ceea ce a permis sportivilor din mai multe țări să ia parte la competiție.

Mâine, de la orele 09.30 și 12.00 sunt programate manșele 3 și 4 tot la Slalom Uriaș, iar de la ora 13.30 va fi ceremonia de decernare a premiilor.

Până vineri, pârtia Subteleferic rămâne închisă pentru publicul larg pentru buna desfășurare a competiției.