Victorie importantă pentru Corona, în etapa a 15-a din Divizia „A” la handbal feminin

Publicat: joi, 24 Februarie 2022 , ora 16.04

CSM Corona Brașov a câștigat cu 29-26 partida cu CSU Neptun Constanța. Desfășurată pe terenul celor de la Constanța, partida a evoluat în primă fază în avantajul echipei de la malul mării, până la pauză, când conducea echipa Brașovului cu scorul 15-12.

După pauză elevele antrenate de Alin Bondar au reușit să întoarcă scorul și să obțină victoria la 3 puncte diferență. După meci antrenorul Bondar a avut numai cuvinte de laudă atât în ceea ce privește jocul individual dar mai ales în ceea ce a fost jocul colectiv.

Pentru Corona Brașov, victoria este importantă atât din punctul de vedere al punctelor obținute în fața adversarei cu care a remizat în tur, cât și, mai ales, pentru câștigul moral. Marcatoarea principală a Coronei a fost titrata și experimentata Patricia Vizitiu, cu 9 goluri, urmată de Valentina Soreanu cu 5 goluri.

Următorul joc al Coronei va avea loc acasă, la Brașov, duminică, 13 martie, în compania formației CS Activ Prahova Ploiești.