Medalii pentru micii judoka de la Dinamo Brașov și ACS Alpin Brașov

Publicat: miercuri, 16 Martie 2022 , ora 9.55

La finalul săptămânii trecute, tinerii judoka de la cluburile Dinamo Brașov și ACS Alpin Brașov au luat parte la Cupa Miados, care s-a desfășurat la Sibiu. Competiția este anuală și este extrem de importantă în vederea pregătirii pentru Campionatele Naționale.

Concursul a fost destinat sportivilor de la categoriile de vârstă de la sub 13 ani, până la sub 16 ani.

Micii luptători de la Dinamo Brașov au obținut rezultate notabile. La U12 au câștigat Clara Man și Ianis Echim, la U14 Carina Suciu a terminat prima, iar la U16 s-au impus Isabel Bob și Ștefania Barna.

Medalii de argint la categoriile lor de vârstă au mai câștigat Victor Păun, Pavel Zaharia, Tudor Perdivară, Constantin Grausor și Vlad Benedek.

De la ACS Alpin Judo Brașov, la categoria sub 16 ani a câștigat Alexandra Pop, în timp ce Mario Giosanu a terminat al șaptelea. La U14, Rareș Pop s-a clasat tot al 7-lea.

Pentru tinerii luptători brașoveni urmează Campionatul Național de judo sub 16 ani, care se va desfășura la Satu Mare, în perioada 25-27 martie.