Arhivă : Știri din sport Înapoi

Radio Romania Brasov 93.3 FM - Mereu la inalțime ! - Asculta LIVE - Postul tău de știri și informații de actualitate din Brașov, naționale și internaționale! - Radio Romania Brasov 93.3 FM - Mereu la înalțime ! - Asculta LIVE

Kids Tâmpa, victorie la scor cu KSE Târgu Secuiesc

Publicat: marți, 3 Mai 2022 , ora 21.41

În primul meci al returului play-out-ului ligii a 3-a la fotbal, ACS Kids Tâmpa Brașov a întâlnit, marți seara, pe Stadionul ICIM, echipa din Covasna, KSE Tg. Secuiesc, aflată pe locul secund în Seria a 5-a. Formația antrenată de Ciprian Anghel și Vasile Tatarciuc a continuat seria bună și s-a impus categoric, scor 5-0, 3-0 la pauză.

Kerekeș a marcat trei goluri, în minutele 22, 30 și 61, iar Dan Spătaru a reușit dubla, în minutele 14 și 55.

„Ne așteptam la un meci greu, am reușit să dominăm adversarul pe tot parcursul jocului, drept dovadă că am și marcat foarte multe goluri (...) Chiar dacă scorul este destul de mare, mai avem de reglat anumite lucruri și sperăm ca la meciurile următoare să fim 100%”, a spus unul dintre antrenorii brașovenilor, Vasile Tatarciuc.

Partida contra celor din Tg. Secuiesc a consemnat și două debuturi pentru „urși”. Mario Vlad și Caius Bordea, doi jucători născuți în 2006, au evoluat pentru prima dată în Liga a 3-a.

De altfel, Kids Tâmpa a terminat meciul cu 4 jucători în teren născuți în anul 2006.

ACS SR Brașov va juca, în aceeași etapă, miercuri seara, pe Stadionul Tineretului, de la ora 18.00, în compania liderului CS Blejoi. Echipa aflată în lupta directă pentru evitarea retrogradării cu SR Brașov, FC Hermannstadt 2, a remizat, 0-0, la CSO Plopeni. Astfel, stegarii se pot apropia la doar un punct în cazul unei victorii miercuri seara.