Transilvania by night
Apoi:
6.00
Agenda Zilei

10 medalii pentru juniorii de CS Babarunca la Cupa României și CN Ștafetă la Orientare

Publicat: miercuri, 25 Mai 2022 , ora 11.43

Juniorii de la CS Babarunca au obținut 10 medalii la Cupa României la Orientare în alergare și Campionatul Național de Ștafetă, desfășurate recent la Cormanic.

După 3 zile de concurs, ștafeta brașoveană a obținut o medalie de aur la U14 - fete și două de argint la U14 și U18 - băieți.

La Cupa României, două etape cumulate, juniorii de la Babarunca au obținut alte 7 medalii: la U18 - Ioan Iacob - locul 1, U16 - Vlad Percec - locul 2, Petru Tulban - locul 3, U14 - Sonia Stupu - locul 1, Ana Brânduș și Radu Ilin - locul 2, Andreea Mazilu - locul 3.

Orientarea în alergare este o disciplină sportivă populară în țările nordice. Ea este practicată în Suedia, unde este inclusă în programa școlară, țările baltice, Franța, Elveția, Austria, Cehia, dar și în est, în România, Ungaria și Ucraina.

La noi în țară, înainte de 1989, era practicată, în special sub forma Orientării turistice, după anii 2000 ea fiind practicată aproape în exclusivitate ca sport de performanță.