Încă două medalii pentru înotătorii români la Europenele de Înot de la Otopeni

Publicat: vineri, 8 Iulie 2022 , ora 8.44

După David Popovici, un alt român strălucește la Europenele de Înot desfășurate la Otopeni.

Vlad Stancu a câștigat medalia de aur și titlul de campion european la juniori în proba de 1.500 m liber masculin, cu timpul de 15:05.47.

Stancu a avut un avans considerabil față de cel de-al doilea clasat, polonezul Krzysztof Chmielewski, iar pe locul 3 a venit turcul Emir Batur Albayrak.

A fost a doua medalie a zilei de joi pentru delegația României, după ce Bianca Costea a câștigat medalia de argint în finala de la 50 m liber.

Cu aceste performanțe, România a urcat pe primul loc în clasamentul pe națiuni, cu cinci medalii, dintre care trei de aur și două de argint după trei zile de întreceri la Campionatul European de Înot rezervat juniorilor, ce se desfășoară la Otopeni.