FC Brașov, egal cu Oțelul Galați

Publicat: miercuri, 20 Iulie 2022 , ora 8.33
Într-un meci amical, disputat marți seara, la Tărlungeni, FC Brașov a terminat la egalitate, scor 1-1, confruntarea susținută în compania nou-promovatei Oțelul Galați.

Moldovenii au deschis scorul în minutul 18, prin Maxim. Golul brașovenilor a fost marcat în minutul 92, de Bogdan Roșu. Acesta a reluat în plasă, cu capul, din câțiva metri, după o centrare a lui Lambrinoc. În minutul 87 putea să fie 0-2, dar lovitura lui Cârjan a fost scoasă cu o paradă de senzație de portarul stegarilor, Sebastian Micu.

Înaintea golului egalizator, în minutul 89, Roșu a scăpat singur cu portarul după o greșeală a fundașilor moldoveni, dar a șutat în portar din câțiva metri. La finalul confruntării, antrenorul stegarilor, Dan Alexa, s-a declarat dezamăgit de prestația propriei echipe.

În următoarea partidă amicală, FC Brașov va întâlni, tot la Tărlungeni, vineri dimineață, o altă nou-promovată, pe Progresul Spartac.