Arhivă : Știri din sport Înapoi

Radio Romania Brasov 93.3 FM - Mereu la inalțime ! - Asculta LIVE - Postul tău de știri și informații de actualitate din Brașov, naționale și internaționale! - Radio Romania Brasov 93.3 FM - Mereu la înalțime ! - Asculta LIVE

Eduard Grosu a încheiat pe locul 5 ediția cu numărul 55 a Turului Ciclist al României

Publicat: luni, 12 Septembrie 2022 , ora 9.02

Eduard Grosu a încheiat pe locul 5 ediția cu numărul 55 a Turului Ciclist al României, competiție adjudecată de britanicul Mark Stewart.

Ultima etapă a turului a fost un circuit de 52 km desfășurat în București în care s-a impus cehul Daniel Babor, care a obținut a doua victorie din această ediție.

Zărneșteanul Edi Grosu a terminat pe 8, iar la finalul competiției a îmbrăcat tricoul roșu pentru cel mai combativ ciclist.

Tricoul verde, de cel mai bun cățărător, a fost adjudecat de irlandezul Cormac McGeough - Wildlife Generation, iar tricoul alb i-a revenit germanului Mika Heming - ATT Investments, pentru el mai bun tânăr sportiv al cursei.

Tricoul albastru, de cel mai bun român din clasamentul general, a fost obținut de Cristian Răileanu din echipa națională a României.

Cea mai bună echipă a fost Bolton Equities Black Spoke.

În clasamentul general final, Stewart a fost urmat de Cristian Răileanu, la 13 secunde, și de cehul Jakub Otruba la 14 secunde.