Corona Brașov, victorie dramatică, în prelungiri, în Erste Liga

Publicat: duminică, 9 Octombrie 2022 , ora 10.27

Într-un meci disputat aseară, în Erste Liga, la Patinoarul Olimpic, Corona Brașov a învins cu 3-2, după prelungiri, pe DVTK din Ungaria. Partida a avut un deznodământ dramatic. Brașovenii au deschis scorul în prima repriză, prin canadianul Schaber. Maghiarii au întors rezultatul în repriza a doua și conduceau cu 2-1, înaintea ultimei părți. Brașovenii nu au cedat și au reușit să egaleze cu 15 secunde, înainte de finalul meciului, după reușita americanului VanWormer. Brașovul a început în forță prelungirile și a marcat golul victoriei în primele 15 secunde, prin Valchar. După acest succes, Corona a acumulat 11 puncte și a urcat pe locul 4 în Liga Erste. În următorul meci, brașovenii vor întâlni, tot acasă, luni seara, pe DEAC. În alte confruntări, susținute tot aseară în Erste Liga, ACSH Gheorgheni a fost învinsă cu 4-6 de DAB, iar Miercurea Ciuc a câștigat cu 5-3 duelul cu DEAC.