Înotătorii de la Hyperion s-au întors cu mai multe medalii și un record doborât de la Campionatul Național de la Miercurea Ciuc

Publicat: luni, 12 Decembrie 2022 , ora 14.43

La Campionatul Național de cadeți în bazin scurt de la Miercurea Ciuc sportivii de la clubul Hyperion au adus 13 medalii și au reușit performanța de a doborî un record înregistrat acum 31 de ani.

Unul dintre sportivii promițători ai clubului Hyperion, Vlad Ionescu s-a remarcat prin performanța cu care a câștigat titlul național la 50m spate, cu timpul de 29:03, doborând un record care data din 1991.

De asemenea, Vlad a terminat competiția cu alte opt medalii - șase de argint la probele 100m, 200m mixt, 50m fluture, 100m liber, 100m spate, 200m spate și două de bronz în probele de 50m liber și 100m fluture.

Mă bucur foarte mult pentru Vlad că a reușit să își doboare primul record național oficial, că urcă în ierarhia topurilor la mai multe probe din ce în ce mai sus. Am ajuns la 6 sportivi medaliați individual la campionatele naționale, din care 4 dintre ei chiar au titlul de campion național în ultimii 2 ani de când facem noi înot de performanță”, a spus antrenorul Szilard Szasz.

O altă sportivă de la Hyperion care a urcat pe podium de mai multe ori a fost Vancsa Fruzsina, de 12 ani, care a câștigat o medalie de argint la 100m mixt și trei medalii de bronz 200m bras, 200m mixt și 400m liber.

Ea a terminat pe locul 4 în probele de 100m spate și 100m bras. Și ștafeta de la Hyperion s-a întors cu medalie de la Miercurea Ciuc, Vancsa Fruzsina, Tirilă Larisa, Boariu Alexandra și Rusandu Timeea terminând pe locul 3 la ștefeta de 4x50m mixt - fete 12 ani.