Arhivă : Știri din sport Înapoi

Radio Romania Brasov 93.3 FM - Mereu la inalțime ! - Asculta LIVE - Postul tău de știri și informații de actualitate din Brașov, naționale și internaționale! - Radio Romania Brasov 93.3 FM - Mereu la înalțime ! - Asculta LIVE

Sportivul zărneștean George Jinga, medalie de argint în cadrul Campionatelor Mondale de schi alpin

Publicat: luni, 6 Martie 2023 , ora 11.46

Sportivul născut la Zărnești, George Jinga, a cucerit medalia de argint în cadrul Campionatelor Mondale de schi alpin, în proba individuală, la categoria sub 20 de ani.

Jinga are 19 ani, este legitimat la CS Dinamo Brașov și este antrenat de Rareș Manea.

La Boi Taull în Spania traseul a fost unul tehnic, cu o lungime de 12 kilometri, cu 1235 de metri diferență de nivel pozitivă și a fost completat de sportivul zărneștean în 1 oră, 9 minute și 47 de secunde.

Campion mondial a devenit austriacul Nils Oberauer, iar medalia de bronz a fost cucerită de italianul Davide Sambrizzi.

Următorul concurs pentru George Jinga este Campionatul Național de Individual și Lungă Distanță.

Proba în care sportivul a cucerit medalia de argint este una olimpică, iar Jinga emite pretenții pentru Jocurile Olimpice din 2026, ce vor avea loc la Milano și Cortina d'Ampezzo.

Sportivul celor de la CS Dinamo mai are în palmares o medalie de bronz la cadeți.