Lupta pentru finală

Publicat: sâmbătă, 11 Martie 2023 , ora 8.31

Echipa de hochei Corona Brașov a egalat scorul la general în semifinalele Erste Liga, 2 la 2 după victoria din meciul 4 al seriei cu Hochei Club Gheorgheni. Brașovenii s-au impus cu 4 la 3, după prelungiri la capătul unui meci electrizant. VanWormer a deschis scorul în minutul 1 dar harghitenii au replicat imediat prin Sylvestre egalând la 1. Repriza a doua a început cu golul căpitanului Roberto Gliga, în dublă superioritate. Tot în dublă superioritate, oaspeții au ripostat prin același Sylvestre și au făcut 2-2. La a doua pauză, Corona a intrat în avantaj, după golul lui Schaber, dar Bodo a marcat pentru 3-3 si a stabilit scorul după 60 de minute. Radim Valchar a marcat la reluarea jocului dar golul fost anulat. În cele din urma Koger a marcat imediat golul victoriei cu 4-3, după asistul lui Clarke. Seria se muta la Gheorgheni pentru meciul cinci de duminică iar meciul 6 va avea loc marți în Patinoarul Olimpic. Prima echipă ce înregistrează 4 victorii se califica în finala Erste Liga.