Manchester City s-a calificat la pas în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Publicat: miercuri, 15 Martie 2023 , ora 8.07

Cu Erling Haaland marcator a cinci goluri, Manchester City s-a calificat la pas în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a spulberat formația germană RB Leipzig, cu scorul de 7-0, marți seara, pe teren propriu, în manșa secundă a optimilor.

Celelalte goluri ale britanicilor au fost marcate de Gundogan și De Bruyne.

Erling Haaland este doar al treilea jucător care reușește să marcheze cinci goluri într-un meci din Champions League, după brazilianul Luiz Adriano și argentinianul Lionel Messi.

În tur, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 1-1.

La rândul lor, italienii de la Internazionale Milano s-au calificat în sferturi, după egalul, scor 0-0, cu FC Poto, după ce în tur milanezii s-au impus, scor 1-0.

Miercuri, de la ora 22.00, au loc ultimele meciuri din returul optimilor: Real Madrid - Liverpool, în tur 5-2, respectiv Napoli - Eintracht Frankfurt, în tur 2-0.