Julia Sauter s-a clasat pe locul 20 la Campionatele Mondiale de patinaj artistic

Publicat: vineri, 24 Martie 2023 , ora 15.32
Julia Sauter s-a clasat pe locul 20 la Campionatele Mondiale de patinaj artistic de la Saitama (Japonia). Japoneza Kaori Sakamoto a câștigat al doilea titlu mondial consecutiv la individual feminin.

Sakamoto s-a impus în clasamentul final cu un total de 224,61 puncte, fiind urmată de patinatoarea sud-coreeană Haein Lee (220,94 puncte) și de belgianca Loena Hendrickx, vicecampioana din 2022, cu 210,42 puncte.

În ierarhia programului liber, Lee a fost prima, urmată de Sakamoto și de o altă reprezentantă a Coreei de Sud, Chaeyeon Kim.

Julia Sauter a ocupat în final locul al 20-lea, cu 165,62 puncte, același pe care a terminat și la programul liber. După evoluția din programul scurt, românca ocupa locul 22.

Antrenorul Juliei Sauter, brașoveanul Marius Negrea, s-a declarat mulțumit de prestația elevei sale.

Sauter, care a încheiat pe 10 la Europenele de anul acesta, a reușit a doua sa performanță la Mondiale, după ce anul trecut s-a clasat pe locul 18.

Pentru al doilea an la rând Campionatele Mondiale s-au desfășurat fără patinatoarele ruse, excluse din cauza războiului declanșat de Rusia în Ucraina.