Olimpia CSU Brașov a ratat calificarea în semifinalele Ligii Naționale de baschet feminin

Publicat: duminică, 26 Martie 2023 , ora 21.55

Olimpia CSU Brașov a întâlnit, în această seară, în Giulești, în meciul 2 al sferturilor Campionatului Național, pe Rapid București.

Gazdele s-au impus cu 71-66, pe sferturi 21-19, 14-15, 19-13 și 17-19. Elevele antrenate de Dan Calancea și Nenad Marinkovic au ratat foarte multe ocazii. Au avut un avans de 5 puncte, 46-41, spre finalul sfertului 3, după care au cedat complet ostilitățile.

Scorul înaintea sfertului 4 era 54-47 pentru Rapid. Diferență care s-a dovedit decisivă, întrucât brașovencele nu au mai revenit în joc în ultimele zece minute.

Rapid câștigase și meciul 1, de la Brașov, scor 68-61, astfel că giuleștencele se califică în semifinale cu scorul de 2-0 la general. Acolo unde au mai ajuns Sepsi Sfântu Gheorghe, CSM Constanța și Aradul. Olimpia Brașov va evolua pentru locurile 5-8 și va întâlni pe Târgu Mureș.