Arhivă : Știri din sport Înapoi

Radio Romania Brasov 93.3 FM - Mereu la inalțime ! - Asculta LIVE - Postul tău de știri și informații de actualitate din Brașov, naționale și internaționale! - Radio Romania Brasov 93.3 FM - Mereu la înalțime ! - Asculta LIVE

CSM Făgăraș a câștigat meciul cu CSU Constantin Brâncuși Târgu Jiu, în Playoff-ul Promovare al Diviziei A

Publicat: miercuri, 12 Aprilie 2023 , ora 8.41

În etapa cu numărul 11 din Playoff-ul Promovare al Diviziei A de handbal masculin, CSM Făgăraș a câștigat jocul cu CSU Constantin Brâncuși Târgu Jiu, scor 38-24.

Cu această victorie, făgărășenii lui Eugen Frățilă urcă pe locul patru, care asigură prezența la barajul de promovare.

Cupu, Moga 5, și Bodîrnea au fost principalii marcatori ai făgărășenilor cu câte 5 reușite fiecare.

În această rundă, Universitatea Cluj și-a asigurat promovarea matematic în Liga Națională, după ce s-a impus cu 38-32 în fața Politehnici Iași.

La finalul Playoff-ului Promovare, primele două clasate vor promova direct în Liga Națională, iar ocupantele locurilor 3-4 vor disputa meciuri de baraj cu formațiile clasate pe locurile 11-12 în primul eșalon.

În Playoff-ul Tineret, Sporting Ghimbav a câștigat lejer cu 42-29 în fața formației secunde a lui Minaur Baia Mare, meci ce contat pentru ultima a acestei faze, etapa a 10-a.

Jucătorii pregătiți de Cătălin Vasilache termină, astfel, pe locul secund în Seria D a playout-ului, urmând a disputa, la finalul acestei luni, jocuri de clasament pentru ierarhia finală a Diviziei A masculine.