O nouă victorie pentru FC Brașov

Publicat: sâmbătă, 22 Aprilie 2023 , ora 14.39

În etapa a 5-a a play-out-ului Ligii a 2-a de fotbal, FC Brașov a învins, astăzi, la Timișoara, pe Ripensia, scor 3-0.

Stegarii au deschis scorul în minutul 13, prin Dan Spătaru, care a reluat din voleu, din careul mic. S-a făcut 2-0 în minutul 40. Șorșa a înscris după ce a rămas cu poarta goală după o greșeală a defensivei adverse.

În prelungirile primei reprize, Angelov a scăpat singur cu portarul, l-a lobat pe acesta, mingea a lovit transversala, după care a căzut pe linia porții. Același Angelov și-a luat revanșa în minutul 72, cu un șut din câțiva metri, pe lângă portarul advers.

În debutul partidei, meciul a fost întrerupt 8 minute, după ce Lazăr de la FC Brașov și Șofran de la gazde s-au dat cap în cap. Cei doi au fost transportați cu Ambulanța la spital, dar sunt înafara oricărui pericol.

După acest succes, FC Brașov rămâne pe primul loc în Grupa B de play-out, cu 40 de puncte. Etapa viitoare, galben-negrii vor primi vizita formației de pe locul 2, Concordia Chiajna. Meciul va avea loc sâmbăta viitoare, pe Stadionul Tineretului.