Sepsi Sfântu Gheorghe s-a calificat în finala Cupei României

Publicat: joi, 27 Aprilie 2023 , ora 8.30

Echipa de fotbal Sepsi Sfântu Gheorghe s-a calificat, miercuri seară, în finala Cupei României, trecând de CFR Cluj cu scorul de 3-0.

Sepsi a dominat partida de la un cap la altul, trecând lejer de clujeni, care au făcut unul din cele mai slabe meciuri ale sezonului.

Au marcat pentru gazde Păun, în minutul 9, Ștefănescu, în minutul 29 și Rondon, în minutul 81.

În minutul 42, de la clujeni a fost eliminat Burcă, după un fault în careu la Safranko.

Sepsi a ratat penaltiul acordat apoi în minutul 44, prin Matei.

În minutul 80, gazdele au mai ratat un penalti prin Ștefănescu, dar Rondon a marcat din apropiere.

Pentru Sepsi, deținătoarea trofeului, va fi a treia finală în ultimele patru sezoane.

A doua semifinală, Universitatea Cluj – UTA Arad, va avea loc astăzi, la ora 19.00.

Finala Cupei României, ediția 2022-2023, se va desfășura în data de 24 mai 2023, pe stadionul Municipal din Sibiu.