Rundă excelentă pentru echipele brașovene în Liga a treia

Publicat: marți, 2 Mai 2023 , ora 21.07

Rundă excelentă pentru echipele brașovene în Liga a treia. În etapa a 6-a din play-off-ul seriei a cincea, SR Brașov a reușit un succes extrem de important, 5 la 4 în deplasare pe terenul liderului CS Blejoi.

Pentru SR Brașov au marcat Mihai Ion, o dublă, Victor Trucă, Dragoș Popa și Horia Popa, ultimul, din penalti, în finalul prelungirilor.

Echipa fanilor brașoveni a fost condusă la pauză cu 2 la 1, dar a întors rezultatul în actul secund, reușind prima victorie în play-off.

La rândul ei, și Olimpic Cetate Râșnov a bifat prima victorie în grupa 1-4 din serie.

Râșnovenii pregătiți de Petre Lucian s-au impus pe teren propriu, scor 2-1 contra echipei CSO Plopeni, ocupanta locului 2.

Golurile gazdelor au fost reușite de Alupoaie și Lupan.

În urma acestor rezultate, CS Blejoi rămâne lider cu 53 de puncte, CSO Plopeni ocupă locul secund cu 38 de puncte iar SR Brașov s-a apropiat la o singură lungime, 37 de puncte, pe locul 3.

Olimpic Cetate Râșnov este pe locul 4 cu 36 de puncte.

La finalul meciurilor din play-off primele două echipe se califică în barajul de promovare.