Irina Begu a fost învinsă de grecoaica Maria Sakkari în sferturile de finală ale turneului de la Madrid

Publicat: miercuri, 3 Mai 2023 , ora 8.30

Jucătoarea de tenis Irina Begu a fost învinsă de grecoaica Maria Sakkari, cu 6-7, 6-4, 6-2, în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Madrid.

Begu a controlat primul act în care s-a impus în tiebreak, dar Sakkari a ridicat nivelul de joc și a dominat setul secund, în care a condus aproape tot timpul și a câștigat cu 6-4.

Sakkari a fost mai bună și în decisiv, impunându-se cu 6-2.

Irina Begu, cap de serie numărul 31, s-a ales cu un cec de 161.525 de euro și 215 puncte WTA.

În semifinale, jucătoarea din Grecia o întâlnește pe Aryna Sabalenka, locul 2 mondial.