FC Basel și West Ham United, victorii în prima manșă a semifinalelor Europa Conference League

Publicat: vineri, 12 Mai 2023 , ora 9.02

FC Basel și West Ham United au obținut victorii cu scorul de 2-1, în prima manșă a semifinalelor Europa Conference League la fotbal.

FC Basel a dispus cu 2-1 de Fiorentina, chiar pe Stadio ''Artemio Franchi''.

Echipa viola a deschis scorul prin brazilianul Arthur Cabral în minutul 25.

Oaspeții au întors scorul în ultimele 20 de minute ale partidei, grație golurilor înscrise de Andy Diouf (71) și Zeki Amdouni (90+3).

În cealaltă semifinală, West Ham a trecut cu 2-1 de AZ Alkmaar, la Londra, după ce olandezii au deschis scorul.

Tijani Reijnders a marcat primul gol al partied în minutul 41, dar „ciocănarii” au revenit după pauză și au obținut victoria în urma golurilor reușite de Said Benrahma (67 - penalty) și Michail Antonio (76).

Meciurile din manșa secundă vor avea loc pe 18 mai, la Basel, respectiv Alkmaar.

Finala celei de-a doua ediții a competiției se va disputa pe 7 iunie, pe Eden Arena din Praga.