Tată și fiu, împreună pe cea mai înaltă treaptă a podiumului

Publicat: miercuri, 28 Iunie 2023 , ora 17.39
La Festivalul Internațional de Șah FISCA, din stațiunea Jupiter, brașovenii Iulian și Vladimir Sofronie, tată și fiu, au urcat de 5 ori pe podium.

Tatăl, fost campion național, a dorit să participe la competiție ca să vadă nivelul acesteia. Iulian Sofronie s-a impus la proba de șah rapid individual, seniori, în timp ce Vladimir, în vârstă de numai 10 ani, a câștigat proba de blitz individual la categoria 12 ani.

Cei doi au făcut echipă la blitz seniori și au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Micul sportiv brașovean a mai urcat de două ori pe podium. În proba de șah rapid, 10 ani, Vladimir Sofronie a ocupat locul al doilea, iar pe echipe, în proba de klotz, a urcat pe a treia treaptă a podiumului.

"După stagiul de pregătire de la Eforie Nord, care a însemnat 6-7 ore de șah pe zi și 3-4 ore de pregătire fizică, pentru Vladimir, următoarea oprire a fost, imediat după terminarea cantonamentului, în stațiunea Jupiter, pentru a participa la cele cinci probe de șah care au avut loc în cadrul festivalului internațional desfășurat acolo, numit Festivalul Internațional de Șah FISCA. Trei probe au fost individuale și două pe echipe. Aceste cinci probe s-au desfășurat pe parcursul a 8 zile, în perioada 16-24 iunie", ne-a spus mama lui Vladimir, Claudia Sofronie.

Vladimir Sofronie este antrenat de cei doi părinți ai săi. Tatăl, Iulian, a fost campion național absolut, iar mama, Claudia, a fost vicecampioană mondială de junioare.

Următoarea competiție la care va participa Vladimir va fi acasă, în perioada 16-22 iulie. La Grand Prix Brașov se anunță o participare numeroasă și selectă - mari maeștri, maeștri internaționali, campioni naționali la juniori de la fiecare grupă de vârstă - cu peste 300 de sportivi juniori și seniori din țară și străinătate.