9 medalii pentru brașovenii de la CS Karate JKA România, în prima zi a Mondialor de karate din Scoția

Publicat: joi, 13 Iulie 2023 , ora 22.37
Rezultate remarcabile pentru sportivii brașoveni legitimați la CS Karate JKA România, în prima zi de concurs a Campionatului Mondial de karate din Scoția.

Luptătorii clubului brașovean au obținut 9 medalii: 4 de aur și 5 de argint.

Echipa României de kata sincron, 14-15 ani, masculin, formată din Tudor Andrei Sabin, Tudorache Patrick Marian și Stoica Robert, a cucerit medaliile de aur, devenind campionă mondială cu 24.5 puncte.

Țara noastră a devansat în finală naționalele din Anglia și Peru.

Totodată, echipa României de kata sincron feminin, 14-15 ani, formată din Vasilache Maria Ioana, Rusu Andra și Dobrotă Alessia, a cucerit medaliile de argint, fiind devansată doar de naționala Statelor Unite ale Americii.

De asemenea, naționala de kata sincron masculin, 16-17 ani, formată din Belici Robert Ștefan, Lattas Eleftherios și Drăghiciu Eduard, a cucerit medaliile de argint, devenind vicecampionă mondială după echipa din Anglia.

Belici Robert Ștefan a cucerit și titlul mondial la kata individual, într-o categorie în care a concurat cu sportivi din 31 de țări. A învins în finală un sportiv din Danemarca.

Peste 10.000 de persoane au luat parte la deschiderea Campionatului Mondial de karate, care are loc zilele acestea în orașul Dundee, din Scoția.