6.00
Agenda Zilei

Sepsi Sfântu Gheorghe s-a calificat în play-off-ul Conference League

Publicat: joi, 17 August 2023 , ora 22.03
Sepsi Sfântu Gheorghe s-a calificat în play-off-ul Conference League, după ce a învins în deplasare echipa din Kazahstan Aktobe, scor 1-0, în manșa secundă a turului trei preliminar.

În meciul tur de la Sf. Gheorghe scorul a fost 1-1.

În partida din Kazahstan, covăsnenii au dat lovitura în  minutul 66, când Nicolae Păun a înscris cu o lovitură de cap la un corner executat de Ștefănescu.

Până la final, gazdele nu au reușit să înscrie, iar Andres Dumitrescu a avut o intervenție foarte bună în minutul 90+6, scoțând mingea din fața lui Gadrani și Sepsi merge în play-off-ul Conference League.

Viitoarea adversară a lui Sepsi va fi echipa norvegiană Bodo Glimt.

În aceeași fază a competiției Farul Constanța va întâlni gruparea din Finlanda HJK Helesinki.