6.00
Agenda Zilei

Daniela Haralambie, pe locul 16 la etapa de la Râșnov a Cupei Mondiale de Vară

Publicat: sâmbătă, 23 Septembrie 2023 , ora 15.02

Săceleanca Daniela Haralambie a încheiat pe locul 16 etapa de la Râșnov a Cupei Mondiale de Vară - Grand Prix de Sărituri cu Schiurile, cu un total de 173.4 puncte.

Alessia Mîțu s-a clasat pe locul 30 cu un punctaj de 86.7, fiind a doua sportivă din România ce a intrat în manșa a doua.

În prima manșă a probei feminine desfășurate pe trambulina mare, Haralambie s-a clasat pe locul 15 cu o săritură de 84.5m și 86.9 puncte, iar Alessia Mîțu pe locul 30 cu o săritură de 63.5m punctată cu 47.9. Daniela Haralambie a sărit 84m în manșa a doua, săritura ei fiind punctată cu 86.5. Cu o săritură de 60.5m, Alessia Mîțu a obținut 38.8 puncte în a doua manșă.

Podiumul competiției feminine de azi a fost compus din slovenă Nika Kriznar pe primul loc, respectiv japoneza Nozomi Maruyama și slovena Ema Klinec locul 2 la egalitate de puncte.