Arhivă : Știri din sport Înapoi

Radio Romania Brasov 93.3 FM - Mereu la inalțime ! - Asculta LIVE - Postul tău de știri și informații de actualitate din Brașov, naționale și internaționale! - Radio Romania Brasov 93.3 FM - Mereu la înalțime ! - Asculta LIVE

Bulgarul Vladimir Zografski s-a impus în al doilea Grand Prix de vară la sărituri cu schiurile, la Râșnov

Publicat: luni, 25 Septembrie 2023 , ora 8.34

Bulgarul Vladimir Zografski s-a impus în al doilea Grand Prix de vară la sărituri cu schiurile de la Râșnov, concurs găzduit de Complexul Olimpic pentru Sporturi de Iarnă de pe Valea Cărbunării.

Zografski a câștigat după sărituri de 96 metri și de 97,5 metri, fiind urmat de elvețianul Gregor Deschwanden, câștigătorul de sâmbătă, în timp ce pe treapta a treia a podiumului s-a clasat un alt elvețian, Remo Imhof.

Cel mai bun săritor român, Daniel Andrei Cacina, a fost descalificat, iar Andrei Feldorean nu a reușit să se califice în runda a doua.

A doua competiție a fetelor desfășură în weekend la Râșnov a fost dominată de sportivele din Slovenia.

Nika Kriznar a fost prima, Ema Klinec a doua, iar pe trei s-a clasat Nika Prevec.

Dana Haralambie a fost și de această dată cel mai bine clasată sportivă din România, săceleanca încheind pe locul 20.

Delia Folea a terminat pe 30, Diana Trâmbițaș a pe 31, iar Alessia Mitu a fost descalifică.

Sezonul de vară mai are patru etape, două la Hinzenbach în Austria,  pe 30 septembrie și 1 octombrie, și două la Klingenthal în Germania,  pe 7 și 8 octombrie.

Sursa foto: Facebook / Federația Română de Schi Biatlon