BASCHET: Corona pierde, în prelungiri, cu Voluntari

Publicat: duminică, 1 Octombrie 2023 , ora 11.50

Corona Brașov a avut o evoluție apreciată, sâmbătă seara, în Sala Sporturilor, în Liga Națională de baschet masculin.

La capătul unui duel aprig disputat, formația antrenată de Ionuț Bâscoveanu a fost învinsă, după prelungiri, de CSO Voluntari, scor 88-93, pe reprize 21-23, 32-20, 14-20, 14-18 și 7-12.

Meciul a fost unul echilibrat în primele zece minute. Sfertul secund a fost dominat în totalitate de brașoveni, care au intrat în avantaj la pauza mare, scor 53-43. CSO Voluntari a jucat mult mai bine în ultimele două sferturi. Ilfovenii aveau un avantaj de 8 puncte cu doar câteva minute înaintea finalului.

Corona a revenit, însă, pe tabelă. A egalat la 81 și a dus meciul în prelungiri. Acolo unde, oaspeții s-au impus la o diferență de cinci puncte. Acum două săptămâni, în Cupa României, Voluntari câștigase la Brașov cu 81-60. Cu 26 de puncte și 3 recuperări, americanul Anderson, de la Corona, a fost cel mai bun baschetbalist al meciului. Cane, cu 17 puncte, Gray, cu 12 puncte și Barro - 11 pct, au fost principalii marcatori de la Corona Brașov.

Runda următoare, brașovenii se vor deplasa la Timișoara, pe 11 octombrie.