Handbalistele de la Corona Brașov au suferit a treia înfrângere consecutivă

Publicat: marți, 3 Octombrie 2023 , ora 8.18

Handbalistele de la Corona Brașov au suferit a treia înfrângere consecutivă în Liga Florilor după 34 la 35 cu Gloria Buzău, în Sala Sporturilor.

După un început bun de joc elevele lui Alin Bondar au pierdut controlul jocului iar oaspetele s-au desprins pe tabela până la 21 la 15 la pauză. Avansul a crescut la 9 goluri în startul reprizei secunde, 26 -17, dar brașovencele au avut 10 minute de excepție la jumătatea actului secund și au revenit în meci.

A fost 28 la 28 cu 12 minute înainte de final dar gazdele au fost lipsite de inspirație în faza ofensivă in ultimele minute când au fost mereu cu un pas în spate.

Bobana Klicovac a fost principala realizatoare a brașovencelor cu 8 reușite din 8 aruncări in timp ce de la oaspete Ana Maria Iuganu a punctat de 11 ori. La final antrenorul Alin Bondar a comentat evoluția elevelor sale:

"În apărare nu știu dacă în prima repriză putem număra trei faulturi. Atâta timp cât nu avem agresivitate a de care avem nevoie pe teren propriu este foarte greu întorci un meci. Este frustrant, sunt deja trei meciuri consecutive pierdute la un gol și chiar este frustrant".

Corona Brașov rămâne cu 6 puncte în clasament și pe 5 octombrie merge pe terenul campioanei CSM București.