6.00
Agenda Zilei

Arhivă : Știri din sport Înapoi

Radio Romania Brasov 93.3 FM - Mereu la inalțime ! - Asculta LIVE - Postul tău de știri și informații de actualitate din Brașov, naționale și internaționale! - Radio Romania Brasov 93.3 FM - Mereu la înalțime ! - Asculta LIVE

CSM Corona Brașov a reușit să câștige primul meci din acest sezon al Ligii Naționale de Baschet

Publicat: joi, 12 Octombrie 2023 , ora 8.32

CSM Corona Brașov a reușit să câștige primul meci din acest sezon al Ligii Naționale de Baschet, pe terenul lui SCM Timișoara, scor 85 - 81, pe sferturi 19-21, 19 – 24, 20-20, 27-16.

În sala Constantin Jude, startul de meci a fost unul echilibrat, bănățenii reușind să se desprindă la două posesii înainte de pauza mare.

Actul al treilea a adus revenirea brașovenilor, care au început să domine jocul sub panou și să adune puncte ușoare pe contraatac.

Elevii lui Ionuț Bîscoveanu au controlat ultimele 10 minute când s-au desprins decisiv.

Pentru Corona Brașov, Andrei Petică a adunat 22 de puncte, cu 5 reușite de la distanță, 3 recuperări și 2 pase decisive, în timp ce Armin Cane a contribuit cu 19 puncte, 3 pase decisive și 2 intercepții  venind de pe bancă.

După 3 jocuri în conferința A din Liga Națională, Corona Brașov a urcat pe locul 5 cu 4 puncte, iar în următorul joc întâlnește pe teren propriu pe Dinamo București.

Partida va avea loc luni, 16 octombrie, de la ora 19.00, în Sala Sporturilor.