Corona Brașov s-a impus în meciul din deplasare

Publicat: duminică, 22 Octombrie 2023 , ora 18.05

În etapa a 7-a din Liga Florilor, handbalistele de la Corona Brașov s-au impus în meciul din deplasare cu Dacia Mioveni, scor 36 la 30.

Brașovencele au avut un început de meci ezitant în defensivă și au fost conduse cu 18 la 15 la pauză. Elevele lui Alin Bondar au egalat pe tabelă în minutul 45, la 25-25, și apoi au preluat controlul partidei și s-au impus la 6 goluri diferență după un final de meci perfect.

Pentru Corona Brașov conducătorul de joc Matea Pletikosic a fost principala marcatoare cu 7 goluri în 7 aruncări și 5 pase decisive. Pentru acest meci brașovencele s-au bazat și pe două extreme în formă, Oana Cârstea și Natalia Fonseca marcând câte 4 goluri.

Antrenorul Alin Bondar a explicat ce a schimbat la pauză în angrenajul echipei sale:

"Am luptat mai mult, am fost o echipă mult mai unită și n-a mai contat ce individualități avem pe teren. Am jucat în echipă, iar atunci când noi ne facem jocul în echipă, atât în atac, cât și în apărare, putem produce un joc ca acesta din repriza a doua".

Cu acest succes, Corona Brașov urcă un loc până pe poziția a 7-a, cu 9 puncte, iar în etapa viitoare va evolua pe teren propriu cu SCM Universitatea Craiova, sâmbătă 28 octombrie de la ora 15.30.