Baschetbaliștii de la Corona Brașov au ajuns la trei victorii consecutive în Liga Națională

Publicat: duminică, 22 Octombrie 2023 , ora 18.13

Baschetbaliștii de la Corona Brașov au ajuns la trei victorii consecutive în Liga Națională de Baschet după ce s-au impus în deplasare cu CSM Tg Jiu, scor 89 la 76.

Pe sferturi a fost 21-27, 17-15, 15-25, 23-22. Cele două echipe au oferit o primă repriză foarte echilibrată, încheiată cu brașovenii în avantaj, 38-42.

Brașovenii au mărit ecartul cu încă 10 puncte în sfertul trei și au gestionat bine apoi finalul de meci pentru un nou succes pe prima scenă.

Căpitanul Coronei Brașov Armin Cane a fost cel mai bun jucător de pe teren cu 30 de puncte, 5 recuperări și 8 pase decisive. CJ Williams l-a secundat cu 18 puncte, 6 recuperări și 4 pase decisive.

Pentru moment, brașovenii au urcat pe locul 2 în Grupa A cu 8 puncte iar în runda viitoare revin în Sala Sporturilor pentru duelul cu CSM Galați.