Pilot norvegian Mads Ostberg a câștigat ediția cu numărul 52 a Tess Rally Brașov

Publicat: duminică, 29 Octombrie 2023 , ora 23.11

Pilotul norvegian Mads Ostberg a câștigat ediția cu numărul 52 a Tess Rally Brașov, ultima etapă a Campionatului Național de Raliuri, după cele șapte probe speciale desfășurate sâmbătă și duminică pe macadamul brașovean.

Podiumul a fost completat de Andrei Gârtofan, la 4 minute și 54 de secunde de nordic, respectiv de Dan Gârtofan la 5 minute și 46 de secunde de învingator.

Fostul campionul mondial din WRC2 a dominat autoritar etapa și s-a impus confortabil pe fiecare specială. La prima prezență într-o etapă de campionat național în ultimii 5 ani, brașoveanul Manu Mihalache a încheiat pe locul 9, la 8 minute și 42 de secunde de Ostberg cu un minut de penalitate.

După rezultatul de la Brașov, Andrei Gârtofan a reușit să încheie pe locul trei în clasamentul general al sezonului în spatele lui Sebi Barbu și a lui Simone Tempestini , cel care a cucerit în acest an titlul cu numărul 8 din carieră.