Olimpia CSU Brașov a pierdut meciul contra uneia dintre favoritele la titlu

Publicat: duminică, 29 Octombrie 2023 , ora 23.15

În etapa a doua a Ligii Naționale de baschet feminin, Olimpia CSU Brașov a întâlnit una dintre favoritele la titlul național din acest sezon, CSM Constanța.

Fetele antrenate de Dan Calancea și Nenad Marinkovic au fost învinse, greu, de dobrogence, scor 65 - 71, pe sferturi 15-16, 24-14, 17-21 și 9-20.

Olimpia a început foarte bine confruntarea și a condus la pauza mare cu 9 puncte, scor 39-30. Olimpia a avut o evoluție ceva mai modestă în sfertul trei și a cedat complet ostilitățile în ultimele zece minute, dominate în totalitate de oaspete.

Astfel, brașovencele pierd onorabil în fața unui adversar redutabil, capabil să se lupte la campionat anul acesta cu Sepsi SIC Sf. Gheorghe. Pesovic a fost cea mai bună marcatoare de la Olimpia CSU Brașov, cu 19 puncte. A fost urmată de Robinson, cu 12 puncte.

Corda, Nan și Vaida au marcat câte 9 puncte, iar Katy Armanu 7. Mărginean a fost cea mai bună marcatoare de la oaspete, cu 19 puncte. Etapa viitoare, pe 4 noiembrie, Olimpia CSU Brașov se va deplasa la Târgoviște.

Browserul Dvs. nu poate reda acest clip.

Sursa video: Radio România Brașov FM