Arhivă : Știri din sport Înapoi

Radio Romania Brasov 93.3 FM - Mereu la inalțime ! - Asculta LIVE - Postul tău de știri și informații de actualitate din Brașov, naționale și internaționale! - Radio Romania Brasov 93.3 FM - Mereu la înalțime ! - Asculta LIVE

Corona Brașov a fost învinsă, în deplasare

Publicat: duminică, 5 Noiembrie 2023 , ora 18.26

Corona Brașov a fost învinsă, în deplasare, de Dunărea Brăila, scor 39-36, în etapa a 9-a din Liga Florilor.

Brașovencele au avut un start bun de meci și au condus și la 6 goluri, dar până la pauză gazdele au revenit și au preluat conducerea, scor 16 la 15. Corona a greșit din ce în ce mai mult în repriza secundă, iar Brăila și-a construit un avantaj gestionat apoi pe final.

Azenaide Carlos Jose a fost cea mai bună marcatoare de la Corona, cu 10 goluri secondată de Matea Pletikosic, cu 9 reușite. La gazde pivotul da Rocha a fost perfectă , cu 8 goluri din 8 aruncări. Portarul Coronei Brașov, Anica Gudelj a avut 13 intervenții.

Elevele lui Alin Bondar sunt pe locul 9 in campionat cu 9 puncte, iar în etapa următoare vor întâlni, pe 11 noiembrie de la ora 16.00, în Sala Sporturilor, pe HC Zalău.