6.00
Agenda Zilei

Darius Coman (Corona Brașov), record național la 100m bras juniori

Publicat: duminică, 12 Noiembrie 2023 , ora 12.49
Ziua a treia din cadrul Campionatelor Naționale de înot în bazin scurt au adus alte medalii și recorduri pentru înotătorii de la Corona Brașov.

La 100m bras Darius Coman locul 3 la seniori , locul 1 tineret și juniori, unde a doborât recordul național. În aceeași probă Danis Volontir locul 3 tineret și 2 juniori. Ziua buna a brașovenilor a fost completă în proba de  200m fluture, cu locul 2 la  juniori cucerit de Moian Dusa Rares.

În aceeași sesiune David Popovici a câștigat  medalia de bronz în proba de 100 m mixt din cadrul Campionatului Național în bazin de 25 de metri, competiție care are loc la Otopeni. Aurul i-a revenit lui Patrick Sebastian Dinu, iar pe locul doi s-a clasat Mihai Gergely. La actuala ediție a naționalelor în bazin scurt, David Popovici a mai câștigat aurul la 100 m liber și la 200 m liber.