România U21 a terminat la egalitate cu Elveția meciul din preliminariile Euro 2025

Publicat: marți, 21 Noiembrie 2023 , ora 22.50
Naționala U21 a României a terminat la egalitate, în deplasare, scor 2-2, cu echipa națională U21 a Elveției, în grupa E a preliminariilor pentru Euro U21 2025.

Rareș Ilie și Dina Grameni au punctat pentru echipa antrenată de Daniel Pancu.

Elvețienii au egalat la 2 la 2 în minutul 88, după o pauză precedată de un fault în atac al gazdelor.

S-a încheiat 2-2 și în clasamentul grupei E conduce Elveția, cu 11 puncte, urmată de România 10 puncte și Albania 9 puncte.

Acesta a fost ultimul meci din acest an, tricolorii urmând să joace în martie anul viitor cu Armenia, în deplasare.

La turneul final al Euro U21 2025 se califică echipele câștigătoare ale celor 9 grupe preliminare și cele mai bune trei echipe de pe locul secund din grupe.

Tot marți, selecționata U17 a României a învins Estonia cu 3 la 0, la Centrul Național de Fotbal Buftea, în ultimul meci de la turneul de calificare la Campionatul European din 2024 și s-a calificat la Turul de Elită.