Volei feminin: Corona Brașov a pierdut, la limită, meciul tur din sferturile Cupei României

Publicat: joi, 23 Noiembrie 2023 , ora 8.58

În manșa tur din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României la volei feminin CSM Corona Brașov a pierdut, la limită, cu CSM Târgoviște, vicecampioana României și finalista Cupei României în sezonul trecut, scor 3-2.

Pe seturi a fost 21-25, 25-27, 31-29, 25-15, 15-11 iar fetele pregătite de Ciprian Dârnescu rămân cu șanse reale în lupta pentru calificarea în Final 4. MVP-ul gazdelor a fost Monika Krasteva, cu 23 de puncte, iar Simina Străchinescu s-a remarcat de la Corona, cu 25 de puncte, la finalul unei partide ce a durat 2 ore și 20 minute.

CSM Volei Alba-Blaj, CS Rapid București și CSM Lugoj au mai reușit victorii în această fază a Cupei României. Următorul test pentru voleibalistele Coronei Brașov este în cadrul campionatului național, contra celor de la FC Argeș, în acest weekend.