Arhivă : Știri din sport Înapoi

Radio Romania Brasov 93.3 FM - Mereu la inalțime ! - Asculta LIVE - Postul tău de știri și informații de actualitate din Brașov, naționale și internaționale! - Radio Romania Brasov 93.3 FM - Mereu la înalțime ! - Asculta LIVE

Corona Brașov a câștigat duelul cu SCM Timișoara

Publicat: sâmbătă, 9 Decembrie 2023 , ora 23.15

Baschetbaliștii de la Corona Brașov au câștigat duelul cu SCM Timișoara din Liga Națională de Baschet Masculin scor 74 la 68.

Brașovenii au avut un start de meci bun și după primele două sferturi aveau avantaj pe tabela de 9 puncte, 38-29. Oaspeții au controlat sfertul al treilea și, înaintea ultimelor 10 minute, erau în avantaj minim pe tabelă.

Finalul de meci le-a aparținut însă brașovenilor care au reușit o serie de 14 puncte consecutive, ulterior, gestionând bine ultimele secvențe ale partidei.

Pentru elevii lui Ionuț Bîscoveanu Brandon Anderson a fost aproape de un triple-double cu 13 puncte, 8 recuperări și 9 pase decisive. Ouszy Barro a avut 16 puncte, iar Jacoby Armstrong a adus 15 puncte de pe bancă.

Cu 7 victorii în 11 partide, brașovenii au urcat pe locul 3 în clasamentul grupei A și sunt aproape de realizarea obiectivului de calificare în primele 10 echipe din campionat.

În runda următoare, Corona Brașov va evolua în deplasare cu Dinamo București.