6.00
Agenda Zilei

Corona Brașov a pierdut meciul de pe teren propriu cu Hochei Club Gheorgheni

Publicat: duminică, 10 Decembrie 2023 , ora 22.47

Corona Brașov a pierdut meciul de pe teren propriu cu Hochei Club Gheorgheni, scor 2 la 1, o partidă ce a contat pentru Erste Liga, Campionatul Național și Cupa României la hochei.

În fața unui patinoar plin, cele două echipe au oferit un hochei de calitate, diferența fiind făcută în final de echipa ce a greșit mai puțin pe fază defensivă.

Brașovenii au deschis scorul în minutul 34 prin Judd Blackwater, asistat de Chase Schaber, revenit pe gheață după două luni. Oaspeții au egalat în ultimele secunde ale reprizei a doua prin Sebastian Sylsvestre, golul harghitenilor venind la capătul unei secvențe de joc în care brașovenii nu putut schimba linia defensiva rămasă pe gheață după un moment de inferioritate.

Golul victoriei pentru oaspeți a fost marcat de Christopher Bodo, în startul reprizei a treia, după o greșeală uriașă în zona fundașilor brașoveni.

Cu 32 de puncte acumulate, Corona Brașov este pe locul 6 în Erste Liga. În competiția internă, elevii lui Dave MacQueen sunt pe locul secund chiar în spatele adversarei de duminică seara, iar în Cupa României, cele două echipe, Corona Brașov și Hochei Club Gheorgheni, erau calificate deja în faza semifinalelor, ce va avea loc în perioada 26-27 ianuarie.