Hochei: Corona a fost învinsă, în prelungiri, de Ujpest, în Erste Liga

Publicat: joi, 11 Ianuarie 2024 , ora 23.48

Echipa de hochei Corona Brașov a pierdut, în această seară, meciul disputat pe terenul propriu, contra celor de la Ujpest, scor 3 la 4 după prelungiri, duel ce a contat pentru sezonul regulat din Erste Liga.

La începutul reprizei a treia scorul era 2 la 2, brașovenii marcând prin Daniel Koger și Radim Valchar dar finalul de meci a fost marcat de greșeli grave de arbitraj. Pavlo Borisenko a fost eliminat pentru un joc cu crosa ridicată inexistent, iar maghiarii au marcat în superioritatea următoare.

Brașovenii au reușit, însă, să egaleze la 3-3, în ultimul minut din timpul regulamentar, prin Jared Van Wormer, și au trimis meciul în prelungiri. Aici, oaspeții au scăpat de o penalizare pentru prea mulți jucători pe gheață înainte să marcheze golul victoriei.

În clasamentul Erste Liga, Corona a coborât pe locul 5, cu 46 de puncte, iar vineri se pregătește de un nou duel. La Brașov, de la ora 18.30 vine DEAC Debrecen, câștigătoare, tot în seara aceasta, pe terenul celor de Hochei Club Ghorgheni.