6.00
Agenda Zilei

Julia Sauter, cea mai bună clasare din istorie pentru România

Publicat: sâmbătă, 13 Ianuarie 2024 , ora 22.42

Patinatoarea română Julia Sauter, sportivă antrenată de brașoveanul Marius Negrea, s-a clasat pe locul 9 în proba feminină de la Campionatul European de patinaj artistic din Lituania.

Aceasta este cea mai bună clasare din istorie pentru România la o competiție europeană după ce anul trecut Julia a ocupat locul 10. Titlul european a revenit sportivei belgiene Loena Hendrickx.

Sauter, sportiva legitimată din acest sezon la Corona Brașov a încheiat concursul cu 168.40 puncte, ea fiind pe locul 10 după programul scurt.

În vârstă de 26 de ani, Julia Sauter are dublă cetățenie româno-germană și reprezintă România din 2011. Ea se locuiește și se antrenează în Germania.

La rândul său, brașoveanul Marius Negrea este fost campion național al României și a participat la doua ediții ale Jocurilor Olimpice, iar în 1992 s-a clasat pe locul 15 la Campionatele Europene. După retragere, a devenit antrenor, pregătind cele mai importante nume din patinajul românesc, printre care Gheorghe Chiper, Adrian Matei, Roxana Luca și acum Julia Sauter.