Brașoveanul George Buta s-a clasat pe locul 22 în proba masculină din cadrul IBU World Cup

Publicat: joi, 18 Ianuarie 2024 , ora 23.23

Brașoveanul George Buta s-a clasat pe locul 22 în proba masculină de 15km Individual scurt din cadrul IBU World Cup de la Antholz-Anterselva în Italia.

Sportivul brașovean reușește o clasare consistentă în puncte la Cupa Mondială, într-o etapă de tradiție a circuitului mondial.

Sportivul de la Dinamo Brașov a avut trageri perfecte în poligon, dar a încheiat la mai bine de trei minute de câștigătorul impecabil în poligon, Johannes Thingnes Boe, și el cu trageri exacte.

În același concurs, Dmitrii Shamaev a terminat pe locul 35, iar brașovenii George Colțea și Raul Flore pe locurile 51, respectiv 99, dintr-un total de 102 sportivi.