Arhivă : Știri din sport Înapoi

Radio Romania Brasov 93.3 FM - Mereu la inalțime ! - Asculta LIVE - Postul tău de știri și informații de actualitate din Brașov, naționale și internaționale! - Radio Romania Brasov 93.3 FM - Mereu la înalțime ! - Asculta LIVE

Mihaela Anton, medalie de bronz la monobob, la Jocurile Olimpice de Tineret

Publicat: luni, 22 Ianuarie 2024 , ora 11.55

Sportiva Mihaela Anton a câștigat medalia de bronz în proba feminină de monobob, la Jocurile Olimpice de Tineret.

Aceasta este și prima medalie a delegației României la competiția organizată la Gangwon, în Coreea de Sud. Anton a fost cronometrată cu timpul de 1 minut 54 secunde 34 sutimi, fiind devansată de daneza Maja Voigt și de thailandeza Agnese Campeol.

Cealaltă româncă din concurs, Georgiana Olaru, s-a clasat pe locul al șaselea. Aceasta este a șasea medalie a României la Jocurile Olimpice de Tineret pentru sporturile de iarnă. Brașovencele Mihaela Hogaș și Elena Ionel au adus fiecare câte o medalie de bronz la edițiile de la Lillehammer 2016 și Lausanne 2020, în probele de patinaj viteză.