Corona Brașov a cucerit Cupa României la hochei

Publicat: duminică, 28 Ianuarie 2024 , ora 21.09

Corona Brașov a cucerit Cupa României la hochei, după ce a dispus duminică seara în finală, de Hochei Club Gheorgheni, cu scorul de 5-3, chiar pe patinoarul harghitenilor.

Philippe Cornet a deschis scorul pentru elevii lui Dave MacQueen în minutul 7 dar gazdele au egalat până la prima pauză. Balazs Gajdo a dus-o din nou pe Corona în avantaj, iar după 40 de minute, brașovenii conduceau finala cu 2 la 1. Gazdele au egalat la 2-2 în startul ultimei perioade de joc, dar finalul de meci i-a aparținut lui Radim Valchar, jucătorul ceh cu cetățenie română punctând de trei ori, iar harghitenii ținând ritmul brașovenilor doar până la 3-3.

În poarta Coronei Zoltan Toke a blocat 37 din cele 40 de șuturi ale harghitenilor.

Acesta este cel de al patrulea trofeu al Cupei României din istoria clubului după cele din 2013, 2015 și 2021.