În Liga Națională de handbal feminin, Corona Brașov a reușit prima victorie după aproape patru luni

Publicat: sâmbătă, 3 Februarie 2024 , ora 22.34

În Liga Națională de handbal feminin, Corona Brașov a reușit prima victorie după aproape patru luni, câștigând în deplasare cu Știința București, scor 32-25.

Pe terenul ultimei clasate și singura echipă fără victorie în acest sezon, Corona a fost condusă la trei goluri în prima repriză.

La pauză, brașovencele și-au reglat problemele defensive și au preluat total controlul asupra partidei, având un avans de 10 goluri în minutul 54. Ștefania Lazăr a încheiat cu 6 goluri din 6 aruncări, în timp ce Matea Pletikosic, Carlos Azenaide și Fie Woller au punctat de câte 4 ori pentru Corona.

Cu acest rezultat brașovencele au urcat pe locul 10 în Liga Florilor, cu 14 puncte, iar runda viitoare au un duel extrem de important pe teren propriu cu CS Minaur Baia Mare, sâmbătă, 10 februarie, de la ora 17.30.