Arhivă : Știri din sport Înapoi

Radio Romania Brasov 93.3 FM - Mereu la inalțime ! - Asculta LIVE - Postul tău de știri și informații de actualitate din Brașov, naționale și internaționale! - Radio Romania Brasov 93.3 FM - Mereu la înalțime ! - Asculta LIVE

Baschet feminin. Olimpia CSU Brașov, înfrângere la Arad

Publicat: duminică, 18 Februarie 2024 , ora 11.56
În Liga Națională de Baschet Feminin Olimpia CSU Brașov a pierdut meciul din deplasare contra  FCC Baschet Arad scor 74-84.

Brașovencele au avut un start foarte bun la Arad unde au condus în prima parte a meciului dar gazdele au revenit treptat în joc și au avut și 14 puncte avans în startul sfertului trei. În ciuda unei rotații de doar 6 jucătoare, elevele lui Dan Calancea au revenit în meci. Olimpia a reușit să preia conducerea la 60-59 după un parțial de 20-5 dar a cedat apoi pe finalul meciului. Brașovencele au folosit doar 6 jucătoare, din care 4 au terminat pe parchet toate minutele. De remarcat și prestația de excepție a capitalului Biljana Pesovic care a reușit la 40 de ani primul triple-double al sezonului cu 17 puncte, 12 recuperări și 11 pase decisive. Cea mai importantă realizatoare a brașovencelor a fost Burney-Robinson, cu 23 de puncte și 7 recuperări.

Olimpia CSU Brașov este penultima în campionat cu 13 puncte iar în etapa viitoare va întâlni, acasă, pe FCM Târgu Mureș.