Volei masculin. Corona Brașov, meciuri cu Dinamo și Constanța până la playoff

Publicat: miercuri, 28 Februarie 2024 , ora 11.53
După o parte de sezon mult peste așteptări, voleibaliștii de la Corona Brașov se pregătesc de o perioadă crucială a campionatului intern.

Elevii lui Laurențiu Lică conduc încă în clasamentul Diviziei A1 cu 50 de puncte în 20 de jocuri, dar sunt urmați la 3 puncte de Arcada Galați, și la 4 lungimi de Rapid București, ambele echipe cu un meci mai puțin decât brașovenii. Până la finalul sezonului regulat brașovenii mai au de disputat două partide dificile. Pe 9 martie este programat duelul cu Dinamo București pe teren propriu iar pe 17 martie are loc duelul cu CSM Constanța.

Cu biletele pentru play-off asigurate de ceva timp, brașovenii vor să încheie prima parte a campionatului în primele două locuri.

„Avem încă două, meciurile infernal de grele. Avem Dinamo acasă, Constanța în deplasare. Trebuie să ne redresăm foarte repede. Ne face bine poate această pauză și bineînțeles că trebuie să abordăm aceste două meciuri numai la victorie”, a declarat antrenorul Laurențiu Lică.

Playoff-ul în Divizia A1 începe în weekendul 23-24 martie iar brașovenii au o miză imensă încă din primul tur. Dacă vor trece de faza sferturilor de finală, jucătorii de la Corona Brașov au asigurat loc de cupe europene de pentru sezonul viitor, chiar la primul an pe prima scenă a voleiului românesc. Campionatul intern este întrerupt momentan pentru meciurile din Final Four-ul Cupei României iar până la reluare brașovenii nu au programate alte meciuri de pregătire.