Arhivă : Știri din sport Înapoi

Radio Romania Brasov 93.3 FM - Mereu la inalțime ! - Asculta LIVE - Postul tău de știri și informații de actualitate din Brașov, naționale și internaționale! - Radio Romania Brasov 93.3 FM - Mereu la înalțime ! - Asculta LIVE

Baschet: Corona Brașov, victorie importantă la Târgu Mureș

Publicat: joi, 29 Februarie 2024 , ora 9.28

În Liga Națională de Baschet Masculin, Corona Brașov a reușit, aseară, o victorie extrem de importantă pe terenul celor de la CSM Tg Mureș, scor 88-81.

Brașovenii au controlat prima parte a meciului și după 20 de minute aveau un avans de 19 puncte după un sfert doi excelent defensiv, în care au primit doar 9 puncte. Mureșenii au revenit în meci în sfertul trei, dar ultimele 10 minute au fost echilibrate, brașovenii păstrând un ecart constant până la final. Andrei Petică a fost principalul realizator al brașovenilor, cu 17 puncte, urmat de Juwan Gray cu 16 puncte și 9 recuperări.

Cu acest succes, al doilea din grupa principală, Corona Brașov a urcat, momentan, până pe locul 6, cu 16 puncte, înainte de disputarea celorlalte partide ale etapei. În runda viitoare, Corona va evolua pe teren propriu, contra celor de la CSM Constanța, pe 9 martie.