Victorie a „Lupilor'' în cel de-al 4-lea meci al finalei Erste Liga

Publicat: luni, 5 Aprilie 2021 , ora 8.56
Sursa foto Facebook / Erste Liga

Hocheiștii de la Corona Brașov au câștigat meciul patru al finalei Erste Liga, după ce s-au impus în prelungiri cu 5 la 4 contra celor de la Sport Club Miercurea Ciuc.

Pe Vakar Lajos din Miercurea Ciuc gazdele au avut 3-0, prin golurile marcate de Tamas Farkas, Tihamer Becze și Mathieu Tousignant după primele 10 minute.

''Lupii'' au revenit în joc odată cu intrarea lui Patric Polc în poartă și reușitele lui Cody Fowlie și Carlo Finucci.

Harghitenii au făcut 4 la 2 cu golul lui Combs dar bijuteria lui Zsombor Molnar și golul lui Klempa au trimis meciul în prelungiri. Fundașul Huba Bors a fost decisiv în extra-time și a adus victoria brașovenilor pe contraatac.

Cu 2 la 2 la general, finala devine practic cel mai bun din trei meciuri, cu partida a cincea a seriei programată la Brașov, marți de la ora 18.00.